Labirynty geometrii

Cykl Labirynty geometrii poświęcony jest w całości fascynującemu zagadnieniu fraktali. Doktor Łukasz Lamża opowiada w czterech odsłonach, czym są fraktale, kto je odkrył i spopularyzował wiedzę o nich oraz gdzie występują i do czego może przydać się świadomość ich istnienia.

dr Łukasz Lamża

Filozof przyrody, kosmolog i astrofizyk, dziennikarz naukowy i propagator wiedzy. Pracownik naukowy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”. Autor książek, m.in.: Przekrój przez Wszechświat (CC Press 2014), Wszechświat krok po kroku (CC Press 2017). Cykl Labirynty geometrii poświęcony jest w całości fascynującemu zagadnieniu fraktali. Doktor Łukasz Lamża opowiada w czterech odsłonach, czym są fraktale, kto je odkrył i spopularyzował wiedzę o nich oraz gdzie występują i do czego może przydać się świadomość ich istnienia.
Jak długie jest wybrzeże Wielkiej Brytanii?
Motorem rozwoju nauk, w tym i matematyki, jest między innymi umiejętność zadawania odpowiednich pytań. Pozornie banalne pytanie – jak długie jest właściwie wybrzeże Wielkiej Brytanii? – dało początek nowej gałęzi matematyki: geometrii fraktalnej. Dr Łukasz Lamża przybliża okoliczności, w których się to stało.
Z dziejów fraktali
Zanim Benoît Mandelbrot zadał pytanie o długość wybrzeża Wielkiej Brytanii, inni wielcy matematycy byli już na tropie obiektów matematycznych, które zachowują się w sposób przeczący zdrowemu rozsądkowi. Jakie tajemnice skrywa zbiór Cantora i czym charakteryzuje się trójkąt Sierpińskiego?
Piękno fraktali
Co można stworzyć za pomocą kilku prostych operacji matematycznych? Fascynujący obiekt, którego piękno mogą docenić nie tylko matematycy, ale również miłośnicy sztuki. Dr Łukasz Lamża opowiada o zbiorze Mandelbrota – zbiorze, który… można zwiedzać.
Fraktale w naturze
Wielkim marzeniem Benoîta Mandelbrota, ojca założyciela geometrii fraktalnej, było powiązanie jej z badaniami przyrody. Okazuje się, że wiele obiektów fizycznych rzeczywiście wykazuje cechy fraktalne. O tym, które to obiekty i dlaczego tak się dzieje, opowiada dr Łukasz Lamża.

Użytkownicy serwisu Labirynty wiedzy mają możliwość otrzymania zaświadczenia o udziale w projekcie.
Będzie ono dostępne po zapoznaniu się ze wszystkimi wykładami wchodzącymi w skład cyklu.

Kup wykłady

Roczny dostęp do 1 cyklu (składającego się z 4 wykładów)
Nieskończona liczba odtworzeń filmów
Do odtwarzania po zalogowaniu na różnych urządzeniach – komputerze, tablecie, telefonie
16,20 zł
Kup wykład